Wymiennik ciepła - działanie i popularność bojlerów

Bojlery to urządzenie, które współcześnie są najczęściej wykorzystywanymi do podgrzewania wody w domach czy w blokach. Oczywiście, są również inne wymienniki ciepła, które działają na podobnych zasadach, acz są one rzadziej używane, również przez wzgląd na ekonomię.

Bowiem wymienniki ciepła, jakimi bez wątpienia są bojlery, są stosunkowo niedrogie. Przy tym są one również ekonomiczne w użytkowaniu. Bowiem niejednokrotnie możemy w tych wymiennikach ciepła ustalić temperaturę najwyższą, dzięki czemu woda nie będzie nagrzewana do temperatury szkodliwej dla zbiornika i niebezpiecznej dla użytkowników.

Co więcej, są bojlery, w których możemy ustalić czas pracy grzałek, podgrzewających wodę. A dzięki temu z kolei możemy korzystać z energii wtedy, gdy jest ona najtańsza.

Równocześnie energia nie jest pobierana przez grzałki cały czas, ale tylko wtedy, kiedy potrzebujemy ciepłej wody. A to, oczywiście, jest bardzo oszczędne.

Co natomiast tyczy się grzałek, bojlery zawierają jedną lub kilka grzałek. Ich działanie polega na tym, iż dostarczana do nich energia jest przetwarzana w energię cieplną, która z kolei jest przekazywana komorze, w której znajduje się nasza potencjalna ciepła woda użytkowa.

Nietrudno się domyślić, iż jeśli mamy więcej grzałek w wymienniku ciepła, wówczas grzałki nie pracują na pełnych obrotach, a, co się z tym wiąże, mniej się forsują i dzięki temu mają większą żywotność.

Kiedy kupujemy bojler, powinniśmy wziąć pod wagę to, jaka liczba osób będzie korzystała z ciepłej wody, jakie są ich przyzwyczajenia higieniczne oraz do czego będziemy wykorzystywać ciepłą wodę użytkową. Te wszystkie czynniki powinniśmy połączyć, by móc ocenić, jak duży zbiornik potrzebujemy.

Jeśli kupimy za duży bojler, może okazać się, iż używanie go jest nieekonomiczne, gdyż nagrzewa się ciągle ilość wody, której nie potrzebujemy, a zatem wykorzystywana będzie niepotrzebnie energia, z którą będziemy musieli zapłacić. Natomiast jeśli kupimy zbyt mały bojler, będzie ciągle działał na pełnych obrotach, co zmniejszy jego żywotność, a jego niewielka pojemność przyczyni się do naszej niewygody.